Tradycja
w nowoczesnym
wydaniu

- KSZTAŁTKI I CEGŁY

O nas

Ceramika Dąbrówka to produkująca wyroby ceglane firma rodzinna z wieloletnim doświadczeniem. Historia cegielni sięga 1888 roku. Wtedy Jakub Zawadzki po raz pierwszy uruchomił piec kręgowy do wyrobu cegieł. W produkcję zaangażowana była cała rodzina, a metody wytwarzania i wiedza na temat tego budulca przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Cegielnia pracuje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, a cegły, pomimo upływu lat, nadal produkowane są w tradycyjnym, węglowym Hoffmanowskim piecu kręgowym, który aktualnie liczy sobie ponad 100 lat.\r\n\r\n \r\n

Nasze wyroby mogą się nieznacznie różnić odcieniem lub przebarwieniami od tych przedstawionych na zdjęciach, ponieważ jest to charakterystyczne dla cegieł wypalanych w tradycyjnym, węglowym piecu Hoffmanowskim.

\r\n \r\n\r\nCEGŁA MECHANICZNIE FORMOWANA\r\n\r\n \r\n\r\nCegła mechanicznie formowana znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie podczas wznoszenia ścian konstrukcyjnych, stawiania słupów oraz ścian działowych. Doskonale nadaje się również jako wykończenie elewacji, ponieważ nie wymaga prac związanych z eksploatacją.\r\nW swojej ofercie posiadamy również cegłę “Anticato” – mechanicznie formowaną, która postarzana jest naszą autorską metodą. Wykorzystanie tego rodzaju cegły daje efekt starego muru i tworzy niezwykły klimat, a dodatkowo jest to wyrób pochodzący z wiadomego źródła, całkowicie nowy, bez zabrudzeń oraz nieprzyjemnego zapachu np. wilgoci, jak w przypadku cegły rozbiórkowej.\r\n\r\n \r\n\r\nCEGŁA RĘCZNIE FORMOWANA\r\n\r\n \r\n\r\nCegła ręcznie formowana wyrabiana jest z użyciem piasku lub wody. Jest to tradycyjna metoda przekazywaną w naszej firmie z pokolenia na pokolenie. Cegła ta ma nieregularne powierzchnie i krawędzie, które sprawiają, że jest niepowtarzalna i unikatowa, a pomieszczenia, w których jest użyta, mają niezwykły klimat. Dodatkowo jest to wyrób pochodzący z wiadomego źródła, całkowicie nowy, bez zabrudzeń oraz nieprzyjemnego zapachu np. wilgoci, jak w przypadku cegły rozbiórkowej.\r\n\r\n \r\n\r\nOGÓLNIE PŁYTKA ŚCIENNA I PODŁOGOWA\r\n\r\n \r\n\r\nCeglane płytki ścienne i podłogowe wypalamy z naturalnych surowców w tradycyjnym piecu kręgowym, dzięki czemu są ekologiczne, bardzo trwałe, ekonomiczne, a w dodatku mają niepowtarzalny wygląd i znakomiecie imitują wygląd ceglanej ściany lub wiekowego muru. Jest to wyrób pochodzący ze sprawdzonego źródła, całkowicie nowy, bez zabrudzeń oraz nieprzyjemnego zapachu np. wilgoci, jak w przypadku cegły rozbiórkowej.\r\n\r\nPłytki ścienne i podłogowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Obecne trendy bardzo często uwzględniają wykorzystanie płytek ceglanych jako elementów dekoracyjnych. Używa się ich do zdobienia ścian, sufitów, podłóg i elewacji budynków. Dzięki zastosowaniu wyrobów ceglanych można w łatwy i ekonomiczny sposób osiągnąć efekt ceglanej ściany, tworząc niezwykły klimat nawet w małym pomieszczeniu.\r\n\r\n \r\n\r\nKSZTAŁTKI\r\n\r\n \r\n\r\nKształtki ceglane są ozdobnym elementem wykończeniowym każdej elewacji. Wykorzystywane są głównie do renowacji obiektów zabytkowych, a coraz częściej również przy nowych realizacjach. Ceramika Dąbrówka wykonuje kształtki na indywidualne zamówienie na podstawie dostarczonego projektu. Poniżej mogą Państwo zobaczyć niektóre z wielu naszych wcześniejszych realizacji.